საქართველოში გერმანიის ელჩი, პიტერ ფიშერი გერმანიის მიერ დარბევაზე პასუხისმგებელ ქართველ თანამდებობის პირებისთვის სანქციები დაწესებასა და საქართველო-ევროკავშირის მიმდინარე ურთიერთობას ჟურნალისტებთან საუბრისას გამოეხმაურა.
ცნობისთვის, 24 მარტს გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ საპროტესტო აქციების დარბევაზე პასუხისმგებელ ქართველ თანამდებობის პირებს სანქციები დაუწესა.
პეტერ ფიშერის თქმით, “პერსონალური მონაცემების დაცვის შესახებ კანონის” გათვალისწინებით, გერმანიას არ შეუძლია გაასაჯაროვოს სანქცირებულთა სია.
“გერმანიის მთავრობამ გამოსცა სავიზო აკრძალები ზოგიერთი ქართველი ინდივიდის მიმართ, ვისაც ჩვენ ვაკისრებთ პასუხისმგებლობას ადამიანის უფლებების დარღვევასა და დემონსტრანტების მიმართ განხორციელებულ ძალადობაზე.
სანქცირებული პირების სახელებს და გვარებს ჩვენ არ ვასახელებთ, რადგან ჩვენ გვაქვს კანონი პერსონალური მონაცემების დაცვის შესახებ, რომელიც ჩვენ გვიკრძალავს ამ ინფორმაციის გასაჯაროებას”. – თქვა ფიშერმა [ტვ პირველის თარგმანი].
საქართველოში გერმანიის ელჩმა ჟურნალისტებთან საუბარში ასევე აღნიშნა, რომ საქართველო “დაახლოების ნაცვლად, შორდება ევროკავშირს”.
“საქართველოს 2023 წლის დეკემბრიდან კანდიდატის სტატუსი აქვს. ევროკავშირმა ეს სტატუსი საქართველოს მიანიჭა, რაც ერთ-ერთი ყველაზე დიდი საჩუქარია, რომელიც ევროკავშირმა გაწევრიანებისთვის შეიძლება გასცეს.
თქვენ ეს მოწვევა გაქვთ, მაგრამ გასული ივნისიდან საქართველოს კანდიდატის სტატუსის შესახებ მუშაობა შეჩერებულია, რადგან საქართველო, დაახლოების ნაცვლად, ევროკავშირს შორდება. ასე რომ, თქვენ კანდიდატის სტატუსი ჯერ კიდევ გაქვთ, მაგრამ ახლა არაფერი ხდება”. – თქვა პიტერ ფიშერმა [IPN-ის თარგმანი].